Proces edukacji regionalnej w naszej szkole sprzyjał powstaniu koła regionalnego. Kontynuuje ono zadania zawarte w programie autorskim Jadwigi Kubery - „Stąd nasz ród”.Głównym jego zadaniem jest stworzenie konkretnego klimatu do realizacji tematyki regionalnej. Praca uczniów w szkole sprzyja dostrzeganiu przez nich związków łączących rodziny i ich samych z dziedzictwem wspólnoty lokalnej. Mobilizuje do częstej obserwacji najbliższego środowiska. Daje możliwość aktywnego uczestnictwa w ocaleniu od zapomnienia dziedzictwa dziadów i pradziadów Ziemi Lubartowskiej. Wyzwala aktywność poznawczą i wpływa na wszechstronne kształtowanie osobowości dziecka. Szacunek do tego, co najbliższe, czyli do domu rodzinnego, ojcowizny, kultury ma wymiar wychowawczy. Dzięki działaniom zaproponowanym w pracy koła (np.: urządzanie izby regionalnej) mały nowodworzanin ma okazję do świadomego i czynnego uczestnictwa w działaniu na rzecz wspólnoty lokalnej. Mam nadzieję, że praca w kole zaowocuje w przyszłości zaangażowaniem się młodych ludzi w pracę dla swojej Małej Ojczyzny.
Cele pracy koła: 1. Poszerzanie wiedzy o Ziemi Lubartowskiej. 2. Ocalenie od zapomnienia dziedzictwa ojców poprzez utworzenie Izby Regionalnej. 3. Kształcenie poczucia własnej tożsamości. 4. Propagowanie tradycji i obrzędów regionu jako wartości ponadczasowych. 5. Kształtowanie i promowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko, w którym żyją. 6. Rozbudzenie twórczej postawy uczniów. 7. Prezentowanie i honorowanie dokonań uczniów.
DIALOG MIĘDZY POKOLENIAMI Spotkania z najstarszymi mieszkańcami Nowodworu dostarczają wiedzy o życiu pradziadów. Koło rozpoczęło organizowanie spotkań i wywiadów z mieszkańcami Nowodworu. Na nasze zaproszenie do szkoły przybył pan Józef Małyska – mieszkaniec Nowodworu Wsi. Opowiedział o trudnych latach wojennych i powojennych. Odtworzył także wspomnienia swojego ojca o czasach I wojny światowej. Spotkanie utrwaliliśmy na taśmie magnetofonowej. IZBA REGIONALNA
Członowie koła uświadomili sobie, że na kulturę narodową składa się dorobek zarówno duchowy jak i materialny tworzony przez ludzi żyjących w "MAŁYCH OJCZYZNACH". Aby uchronić od zapomnienia ślady przeszłości naszego regionu, koło zorganizowało zbórkę eksponatów do tworzonej przy szkole Izby Regionalnej. Założona została również KSIĘGA DARCZYŃCÓW.
Kołyska i kołowrotek to najczęściej sptykane sprzęty w dawnej chacie. Takich sprzętów używały gospodynie domowe do maglowania ubrań i czesania lnu.  Lniane koszule - strój chłopski z XIXw.  Drewniane naczynia - dar od pani Janiny Szczygieł. OBLICZA ANOWODWORU Aby poznać piękno naszej małej ojczyzny uczestniczymy w wycieczkach po regionie.O ile bogate są lekcje, kiedy na ławkach pojawiają się fotografie, a nawet całe albumy związane z rodziną, tradycjami i pejzażami wsi. Do fotografowania z serca przygotować może ucznia nauczyciel realizując wiele treści z edukacji regionalnej.  |