Strona główna arrow Koło Regionalne
KOŁO REGIONALNE Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jadwiga Kubera   
10.09.2010.
Proces edukacji regionalnej w naszej szkole sprzyjał powstaniu koła regionalnego. Kontynuuje ono zadania zawarte w programie autorskim Jadwigi Kubery - „Stąd nasz ród”.Głównym jego zadaniem jest stworzenie konkretnego klimatu do realizacji tematyki regionalnej. Praca uczniów w szkole sprzyja dostrzeganiu przez nich związków łączących rodziny i ich samych z dziedzictwem wspólnoty lokalnej. Mobilizuje do częstej obserwacji najbliższego środowiska. Daje możliwość aktywnego uczestnictwa w ocaleniu od zapomnienia dziedzictwa dziadów i pradziadów Ziemi Lubartowskiej. Wyzwala aktywność poznawczą i wpływa na wszechstronne kształtowanie osobowości dziecka. Szacunek do tego, co najbliższe, czyli do domu rodzinnego, ojcowizny, kultury ma wymiar wychowawczy. Dzięki działaniom zaproponowanym w pracy koła (np.: urządzanie izby regionalnej) mały nowodworzanin ma okazję do świadomego i czynnego uczestnictwa w działaniu na rzecz wspólnoty lokalnej.

Mam nadzieję, że praca w kole zaowocuje w przyszłości zaangażowaniem się młodych ludzi w pracę dla swojej Małej Ojczyzny.

 

Cele pracy koła:

 

1.     Poszerzanie wiedzy o Ziemi Lubartowskiej.

2.     Ocalenie od zapomnienia dziedzictwa ojców poprzez utworzenie Izby Regionalnej.

3.     Kształcenie poczucia własnej tożsamości.

4.     Propagowanie tradycji i obrzędów regionu jako wartości ponadczasowych.

5.     Kształtowanie i promowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko, w którym żyją.

6.     Rozbudzenie twórczej postawy uczniów.

7.     Prezentowanie i honorowanie dokonań uczniów.

 

 


DIALOG MIĘDZY POKOLENIAMI

  

Spotkania z najstarszymi mieszkańcami Nowodworu dostarczają wiedzy o życiu pradziadów.

 

Wybrana grafika
Koło rozpoczęło organizowanie spotkań i wywiadów z mieszkańcami Nowodworu. Na nasze zaproszenie do szkoły przybył pan Józef Małyska – mieszkaniec Nowodworu Wsi.
Wybrana grafika
Opowiedział o trudnych latach wojennych i powojennych. Odtworzył także wspomnienia swojego ojca o czasach I wojny światowej. Spotkanie utrwaliliśmy na taśmie magnetofonowej.
 IZBA REGIONALNA
Członowie koła uświadomili sobie, że na kulturę narodową składa się dorobek zarówno duchowy jak i materialny tworzony przez ludzi żyjących w "MAŁYCH OJCZYZNACH". Aby uchronić od zapomnienia ślady przeszłości naszego regionu, koło zorganizowało zbórkę eksponatów do tworzonej przy szkole Izby Regionalnej. Założona została również KSIĘGA DARCZYŃCÓW.

 

Przykładowa grafika

   Kołyska i kołowrotek to najczęściej sptykane sprzęty w dawnej chacie.

 

 

Przykładowa grafika
 Takich sprzętów używały gospodynie domowe do maglowania ubrań i czesania lnu.

 

 

 Przykładowa grafika

Lniane koszule - strój chłopski z XIXw.

 

 Przykładowa grafika

 Drewniane naczynia - dar od pani Janiny Szczygieł.

 

 

OBLICZA ANOWODWORU

 

 Aby poznać piękno naszej małej ojczyzny uczestniczymy w wycieczkach po regionie.O ile bogate są lekcje, kiedy na ławkach pojawiają się fotografie, a nawet całe albumy związane z rodziną, tradycjami i pejzażami wsi. Do fotografowania z serca przygotować może ucznia nauczyciel realizując wiele treści z edukacji regionalnej.

 

 

 

Zmieniony ( 17.02.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »